استفاده از مطالب اين صفحه تنها در صورت ذكر منبع ولينك اين سايت امكانپذير مي باشد

رادیو فرکانسی

افتادگی پوست وچین وچروک ها تغییرات ساختاری بافت پوست هستند که در کنار اضافه وزن وسلولیت به صورت فیزیکی و روانی بر بیمار تاثیر گذاشته و وی را وادار به مراجعه برای درمان و به دست آوردن ظاهر جوان تر ونیز اندامی متناسب می نمایند. تکنولوژی های متعددی جهت جوان سازی وکاهش چین وچروک پوست ونیز درمان سلولیت ورفع چاقی موضعی ساخته شده اند. برخی از این روش ها با وجود اثرات درمانی مناسب  لیکن به علت ماهیت  تهاجمی وبالطبع عوارض جانبی زیاد، کمتر از سوی بیماران وپزشکان مورد استقبال قرار میگیرد لذا همواره نیاز به تکنیک ها و وسایل موثر ودر عین حال عوارض کمتر وجود داشته ودارد. یکی از این روش های جدید، استفاده از امواج رادیوفرکانسی می باشد.

انرژی رادیوفرکانسی به طور گسترده ای برای اهداف پزشکی در سال های اخیر مورد استفاده قرار گرفته است.این درمان های پزشکی برپایه ایجاد حرارت ودر زمینه جراحی، کاردیولوژی، نرولوژی، ارتوپدی وپوست وزیبایی به کار گرفته شده است.در حدود یکصد سال است که از رادیوفرکانسی برای درمان های پزشکی مختلف استفاده می گردد. این درمان ها عبارتند از:

انعقاد الکتریکی وخشک کردن الکتریکی بافت، سفت کردن کپسول مفصلی

درمان مشکلات چشمی مانند خستگی وقرمزی چشم، نزدیک بینی کاذب، ادم چشم وخشکی چشم( (Scheroma،تغییرات انحنای قرنیه

 ریشه کنی بافت های بدخیم کبد وپروستات    

پوست وزیبایی: جوان سازی پوست، درمان وکاهش لک های پوستی وروشن سازی پوست، کمک به درمان آکنه،افزایش ضخامت پوست سر وجلوگیری از ریزش مو به همراه افزایش ضخامت وقوام موهای آسیب دیده وتحریک رویش مو،استفاده از امواج رادیوفرکانسی جهت انتقال داروهای مزوتراپی به عنوان No Needle Mesotherapy

اساس رادیوفرکانسی ومکانیسم آن :

طیف امواج الکترو مغناطیس از امواج رادیویی،میکروویوها،مادون قرمز، نورمرئی،ماورای بنفش، اشعه ایکس واشعه گاما تشکیل شده است که امواج رادیویی در پایین ترین فرکانس این طیف قرار دارند.تشکیل جریان رادیو فرکانسی هنگامی رخ می دهد که ذرات شارژ شده در یک مدار بسته به صورت امواج الکترومغناطیس جریان می یابند. زمانی که جریان الکترومغناطیس در بافت با مقاومت روبرو می شود حرارت تولید می گردد. مقدار حرارت تولید شده بستگی به مقدار جریان، توان خروجی دستگاه، فرکانس جریان، سطوح مقاومت در بافت هدف وخصوصیات الکترودها دارد. شدت جریان وتوان خروجی دستگاه ها مهمترین عامل در میزان اثر بر روی بدن می باشند .مطالعات بالینی نشان داده است که استفاده از الکترودهای غیر رسانا همراه با سنسور حرارتی جهت کنترل دمای سطح پوست به صورت اتوماتیک وقابل تنظیم با شرایط بیماران وناحیه درمان منجر به انتقال حداکثر انرژی به درم ولایه های عمقی تر آن بدون آسیب های پوستی وسوختگی می گردد.

بافت های انسانی به طور مثال پوست حاوی مقادیر زیادی انواع الکترولیت هستند که اجازه هدایت جریان با درجات گوناگون از مقاومت را می دهند وسبب ایجاد حرارت می شوند .

میزان آب پوست در نواحی مختلف بدن ودر زمان های متفاوت روز نیز مختلف است. رطوبت محیط، جذب آب درون بدن واستفاده از مواد مرطوب کننده موضعی نیز بر میزان آب درون پوست تاثیرگذار هستند. بنابراین عبور جریان رادیوفرکانسی از درون پوست به فاکتورهای زیادی وابسته است که ممکن است از یک درمان تا درمان بعدی در یک فرد نیز متفاوت باشد.بافت هایی که مقاومت بالایی دارند (مانند چربی زیر پوست) حرارت بیشتری ایجاد می کنند ومسئول ایجاد تاثیرات حرارتی عمیق تر دستگاه های رادیوفرکانسی هستند .

امواج ایجاد شده شامل امواج رادیوئی طیف الکترو مغناطیس بوده که پایینترین فرکانس را در طیف امواج الکترو مغناطیس دارند که طول موج هایی بین چند سانتیمتر تا 100کیلومتر دارند.پیشرفت در سیستم های خنک کننده سبب شده تا با استفاده از انرژی رادیوفرکانسی بتوان لایه های عمقی درم وهیپودرم (لایه های زیرین ترپوست)را که محتوی بافت چربی وبافت همبندی بین لوبولی( سلولیت) هستند را دچار تغییرات میکروسکوپیک بافتی نمود بدون آنکه آسیبی به اپیدرم ولایه های سطحی تر پوست زد.در این سیستم ها پروب همواره خنک می شود . در حال حاضر رادیوفرکانسی یکی از جدیدترین وکم خطر ترین روش های درمانی جهت لیفتینگ، جوانسازی ورفع چین وچروک،سلولیت وچربی های موضعی می باشد.

درکل اثرات فیزیولوژیک رادیوفرکانسی عبارتند از:

افزایش متابولیسم بافتی.

افزایش Microcirculation .

افزایش درناژ لنفاوی وپاکسازی وحرکت سموم و مواد زائد از موضع .

پاکسازی وحرکت مواد ته نشین شده درعروق ومویرگ های موضع تحت درمان.

تحریک فیبروبلاست ها ودر نتیجه کلاژن سازی  وجوانتر شدن پوست.

 

با حرارت دیدن سلول های چربی، قطرات سلول های چربی از سلول خارج شده وسلول چربی شروع به جمع شدن کرده واز سایز آن کاسته می شود.این قطرات چربی به آرامی توسط درناژ(تخلیه) لنفاوی از بافت چربی خارج می شوند. علاوه بر این ،تحریک فیبروبلاست ها وافزایش کلاژن والاستین موجود در درم سبب افزایش قوام پوست شده ودر نهایت منجر به جمع شدن وکاهش سایز بافت چربی ومحو شدن تدریجی سلولیت می شود. از طرفی باید به این نکته اشاره کرد که بافت چربی به افزایش جریان خون بسیار حساس است.پرخونی ایجاد شده دراثر گرمای سیستم تک قطبی کاتکول آمین های محرک لیپولیز را دربافت افزایش داده ومنجر به رها شدن اسیدهای چرب آزاد به جریان خون می گردد.همچنین به علت افزایش دما، تری گلیسریدها نیز از سلول های چربی آزاد شده وتوسط آنزیم لیپوپروتئین لیپاز به اسیدهای چرب وگلیسرول تجزیه می شوند.اسیدهای چرب آزاد با اتصال به آلبومین به کبد منتقل می شوند ؛گلیسرول نیز توسط مایع میان بافتی وجریان خون به کبد انتقال می یابد  .به طور کلی دستگاه رادیوفرکانسی با 3مکانیسم باعث بهبود سلولیت ورفع چربی های موضعی می گردد:

1- ایجاد گرما در درم عمقی،پرولیفراسیون فیبروبلاست ها وافزایش ساخت کلاژن های جدید همراه با تغییر ساختار کلاژن های قدیمی وبالطبع افزایش تون والاستیسیتی عضلات موضع تحت درمان.

2- حل اسیدهای چرب  وتحریک Apoptosis سلول های چربی وتخریب آن ها در اثر انرژی گرمایی.

3- افزایش درناژ لنفاوی وجریان خون موضعی با ایجاد انبساط عروقی وپرخونی در منطقه درمان.

سیستم های RF بر اساس تعداد الکترودهای مورد استفاده نام گذاری می شوند که عبارتند از : منوپلار(تک قطبی)، بای پلار(2قطبی)، تری پلار یا مولتی پلار . امواج تولید شده درسیستم های رادیوفرکانسی در پزشکی از طریق الکترودهایی که به دو صورت خازنی وغیر خازنی هستند به بافت هدف تابانده می شوند . الکترودهای خازنی در سیستم های منوپلار مورد استفاده قرار می گیرند.امواج در سیستم منوپلار تا عمق 20 میلیمتری پوست نفوذ می کنند وبه بافت چربی وسلولیت می رسند.گرم شدن این بافت های عمقی پوست سبب بهبود جریان خون موضعی وافزایش شکستن بافت فیبروز شده وبا افزایش بازجذب ودرناژ مایعات احتباس شده و توکسین های (سموم) تجمع یافته، از ادم(ورم) بافت کاسته می شود.عمق نفوذ موثر جریان رادیوفرکانسی در سیستم های منوپلار از طریق تنظیم فرکانس جریان کنترل می گردد.هرچه فرکانس پایینتر باشد عمق نفوذ بیشتر می شود.بنابراین برای توده های حجیم چربی از فرکانس های پایینتر  وبرای مناطق با توده های چربی کمتر از فرکانس بالاتر استفاده می شود .

کنترااندیکاسیون های(موارد منع مصرف) RF:

وجود بیماری های پوستی وعفونت در محل درمان ، دارابودن پیس میکر قلبی وایمپلنت های فلزی مانند مفصل لگن فلزی، دریچه مصنوعی قلب، حاملگی .

.