استفاده از مطالب اين صفحه تنها در صورت ذكر منبع ولينك اين سايت امكانپذير مي باشد

موی زائد یا هیرسوتیسم علل متعددی می تواند داشته باشد ودر خیلی از موارد نیز علت مشخصی برای آن نمیتوان یافت وبه اصطلاح پزشکی ،ایدیوپاتیک است. بهترین راه رهایی از موهای زائد خصوصاً کسانی که بسیار پر مو هستند استفاده ازلیزرتوسط پزشک می باشد .البته که لیزر موی زائد نیز هیچگاه نمیتواند به طور کامل ودایمی موهای زائد را از بین ببرد .
در شرح چگونگی تاثیر لیزر بر درمان موهای زائد به طور خلاصه می توان گفت اشعه لیزر توسط رنگدانه های فولیکول مو (ملانین) و یا هموگولوبین جذب و موجب تخریب فولیکول های مو و ضایعات عروقی می گردد و در صورت کار صحیح به بافت های اطراف صدمه ای وارد نمی کند.قابل ذکر آنکه دستگاه های لیزر متعددی به این منظور ساخته شده اند که می توان به   NDYAG ، ALEXANDRITE ،DIODE وIPL  اشاره نمود که نهایتاً باعث رفع موهای زائد و ناخواسته پوست می شوند،لیکن عوامل متعددی در نتیجه درمان موثر می باشند. به همین جهت تعداد دفعات درمان از 4 تا 8 بار متغیر می باشد. به دلیل آن که موهای تیره قدرت جذب انرژی بیشتری دارند سریع تر درمان می شوند و موهای تیره و خشن بهترین پاسخ درمانی را دارا خواهند بود.

اولین اثر لیزر برروی موهای زائد دو هفته بعد از لیزر در مانی است پس در دو هفته اول لیزر ،مراجعه کننده هیچ اثری را نمی بیند ، بعد از دو هفته ،موهای لیزر شده سست و نازک تر گشته و رشدشان هم کمتر میشود و هر بار که لیزر تکرار میشود تراکم موها هم کمتر میشود تا اینکه بالاخره اکثر موهای زائد از بین می روند ، در ضمن در فواصل لیزر درمانی ( ماهی یک بار ) به بیمار توصیه میشود که موها را درصورت لزوم بتراشد ( با تیغ یا ریش تراش ) و توصیه اکید پزشک معالج اینست که درفواصل لیزر   از کندن موها   از ریشه مثل بند انداختن پرهیز کند چرا که کندن مو از ریشه با بند یا موچین یا کرم های موبر باعث میشود ریشه موها خراب شده و تاثیر لیزر درمانی کمترگردد. توصیه دیگر اینکه مراجعه کننده در فواصل لیزر از حضور مستقیم در جلوآفتاب برای جلوگیری ازبروز لک پرهیز کند و به طور مرتب نیم ساعت قبل از بیرون رفتن از ضدآفتاب استفاده کند

هر چه موها تیره تر و کلفت تر باشد تاثیر لیزر بیشتر است. لذا اکثر لیزرها روی موهای بور و کم رنگ تاثیر کمتری دارند و حدوداً میتوانند ۳۰ تا ۴۰درصد این مو  ها را از بین ببرند ولی لیزر هایی هم وجود دارند که روی موهای کم رنگ و نازک هم تاثیر نسبتاً خوب  دارند(مانند E-Light). نکته دیگر اینکه محل مو های زائد در اثر لیزر و تعداد جلسات آن تاثیر دارد مثلا در صورت معمولا مو های ناحیه چانه نسبت به سایر نقاط صورت به درمان با لیزر مقاوم تر است و به تعدادجلسات بیشتری برای درمان نیاز دارد.

در ضمن نکته مهم دیگر اینکه  لیزر روی موهای سفید اثر چندانی ندارد؛ لیزرهای بسیار خوب و موثری که در دنیا ساخته شده عملاً بیشتر برای موهای زائد صورت کاربرد دارد و کاربرد این لیزرها برای سطح های وسیع پوست مثل مو های بدن عملا با مشکلاتی همراه است.