کک ومک

کک و مک( Freckles )  که بر اثر عدم انتشار یکنواخت ملانین در سطح پوست و تجمع و محصور شدن آن در نقاط به خصوصی ایجاد می شود .

اشعه آفتاب ، قرص های ضد بارداری ، مشکلات عصبی ، تغذیه ، و... تاثیرات مستقیمی بر تغییر رنگ پوست، ایجاد لک یا کک و مک و نازیبایی پوست دارد و موجب پیدایش لک در ابعاد و رنگ های مختلفی بر سطح آن می شود .

کک و مک به علت فعال شدن سلول های رنگدانه ای پوست در معرض نور ایجاد می شود و به همین دلیل ، افراد مستعد باید پوشش کافی در مقابل نور آفتاب داشته باشند و به طور مرتب از کرم های ضد آفتاب و کلاه استفاده کنند
.

لک های پیری

اکثر افرادی که دارای پوست روشن هستند در سنین حدود شصت سالگی یا بالاتر ، لکه های قهوه ای یکدست کوچک روی صورت ، دست ها و مناطقی که در معرض تابش نور هستند ایجاد می شود که اصطلاحا  Senile Lentigo می گویند .

کک و مک ها به دو دسته تقسیم می شوند :

1. Ephelides  لکه های به رنگ قرمز یا قهوه ای روشن که معمولا در طول تابستان و ماههای آفتابی ظاهر شده و در زمستان ناپدید می شوند .این نوع کک ومک در افرادی با پوست روشن و زمینه ارثی دیده می شود
 
2. Lentigine لکه های کوچک قهوه ای تیره یا سیاه رنگ که رنگ آن تیره تر از نوع اول می باشد و معمولا در زمستان محو نمی شوند . که در حقیقت نوعی از سندرم ژنتیکی پوست می باشد .

از پیشگیری تا درمان 

همیشه پیشگیری بهتر از درمان است . افرادی که آمادگی ژنتیکی برای ایجاد کک و مک را دارند بایستی از کرمهای ضد آفتاب استفاده نمایند و به دو دلیل 1. کم کردن تمایل پوست در ایجاد کک و مک 
2. کاستن خطر ابتلا به سرطان پوست  از زمان قرار گرفتن در معرض تابش مستقیم اشعه خورشید بکاهند .

به طور کلی در مورد افرادی که از این بابت رنج می برند می توان راههای مختلفی برای درمان پیشنهاد کرد :

- لایه برداری peeling 
- استفاده از محلولهای ضد آفتاب P.A.B.A
استفاده از محلولهای هیدرو کینون ضد لک 
استفاده از oyosurgery که نوعی انجماد ملایم و خفیف با نیتروژن مایع است
 
البته رژیم غذایی سرشار از ویتامین c همچنین اسید های چرب مانند روغن کتان و روغن گیاهی در درمان کک و مک موثر است .

-
لیزر درمانی
  
به طور کلی مزیت لیزر بر روشهای درمانی دیگر به چند دلیل است
 اولا سریعتر عمل کرده و فرد نتیجه دلخواه را می بیند
دوما بعد از لیزر درمانی هیچ اثری روی پوست باقی نمی ماند. استفاده از درمان لیزری به خصوص لیزرهایی که نور سبز تولید می کنند بسیار موثر و مطمئن تر است .
(در دوران لیزر درمانی برای انتخاب ضد آفتاب با پزشک معالج مشورت شود ) .