استفاده از مطالب اين صفحه تنها در صورت ذكر منبع ولينك اين سايت امكانپذير مي باشد

Fractional Q- switched Nd: YAG

برای درک قابلیت های نوع fractional این لیزر کافیست موارد زیر را مورد توجه قرار دهید:

1- لیزر Q-Switched Nd: Yag لیزری با طول موج 1064 نانومتر و عرض پالس نانوثانیه است که برای برداشتن انواع tattoo و ضایعات پیگمانته تیره (مشکی و آبی تیره) تقریباً یک انتخاب اول است.

2- با قراردادن کریستال پتاسیم تیتانیوم فسفات در مقابل لیزر Nd: Yag می‌توان لیزر KTP با طول موج 532 نانومتر تولید نمود که به خوبی توسط اکسی هموگلوبین جذب می‌شود و لذا در درمان ضایعات Vascular (قرمز و زرشکی) و نیز tattooهای قرمز به کار گرفته می‌شود و برابر مطالعات صورت گرفته، لیزر KTP در مد Q-Switched موفق‌تر از لیزرهای دیگر با همان طول موج عمل می‌کند.

3- عمق نفوذ طول موج 1064 نانومتر در مد fractional ، به علت وجود میکرولنزها و تمرکز fluence ، بیشتر است. لذا برای تخریب پیگمانته‌های عمقی کاراتر است.

4- همانطور که قبلاً نیز گفته شد تکنولوژی fractional به علت سالم نگهداشتن بخش زیادی از موضع درمان، این امکان را به کاربر می‌دهد تا بدون نگرانی از عوارض احتمالی، از انرژی‌های بالاتر برای درمان بهره گیرد.

با توجه به مفاد فوق، می‌توان گفت لیزر Q-Switched Nd: Yag در مد fractional قابلیت‌های درمانی خود را به نحو مطلوبی افزایش داده و احتمال بروز عوارض جانبی را به حداقل ممکن کاهش می‌دهد زیرا همانطور که در مورد تفاوت اعمال bulk با اعمال fractional لیزرها در بخش‌های مختلف این فصل صحبت شد، اعمال لیزر Q-Switched Nd: Yag در مد bulk و با انرژی بالا می‌تواند موجب آسیب ناخواسته بافت، Hyper/ Hypo Pigmentation ، خونریزی، اسکار یا سوختگی شود. در حالیکه در مد fractional می‌توان تا 10 برابر انرژی مد Bulk را بدون آسیب ناخواسته اعمال نمود. این موضوع به ویژه در درمان Tattooهای حرفه‌ای، که به درم نیز نفوذ کرده‌اند، بسیار حائز اهمیت است .

 Fractional Q-Switched Nd:YAG Indications:

— Epidermal pigmentary lesions such as Freckle/ Lentigo

— Contracts large Pores

— Improves Skin tone

— Tattoo removal

— Nevus of Ota

— soft peeling

— Melasma

و چند نکته پُر اهمیت در مورد سیستم‌های جدید:

مطالعات بافت‌شناسی نشان می‌دهند که پالسهای کوتاه Q-Switched علاوه بر اثر جذب انتخابی به وسیله جوهر Tattoo ، اثرات فوتواکوستیک و فوتوشیمیایی هم داشته و باعث تبدیل پیگمان‌های جوهر به قطعات کوچکتر شده و قطعات کوچک شده می‌تواند توسط سیستم ماکروفاژ بدن از بین بروند و یا از پوست خارج شوند به همین دلیل برخی از سیستم‌های جدید دارای یک مد Burst با پالسهای کوتاه، به منظور شکستن و پخش کردن گرانول‌های ملانین هستند.

در برخی سیستم‌ها از یک لوسیون کربنی به منظور بهبود دستیابی نور به حفرات و چین و چروکها برای انجام peeling سطحی و جوانسازی پوست و نیز کاهش باکتری های تولیدکننده آکنه برای درمان آکنه‌های ملایم تا حاد استفاده می‌شود.

برخی سیستم‌ها نیز مجهز به قابلیت flat-top beam برای توزیع یکدست و همگن انرژی در بافت هدف هستند که می‌تواند در افزایش امنیت درمان و کاهش عوارض جانبی مؤثر باشد.