استفاده از مطالب اين صفحه تنها در صورت ذكر منبع ولينك اين سايت امكانپذير مي باشد

IPL وجوانسازی پوست:

تحت شرایط طبیعی زندگی ، مواردی چون افزایش سن،تابش آفتاب،شرایط آب وهوا،استرس های عصبی،مواد مورد تماس در شغل وکار، تغییرات فیزیولوژیکی وبیماری های سیستمیک، بر سلامتی، زیبایی وشادابی پوست تاثیر کذاشته وعلایم وعوارض مختلفی مانند چروک وپیری پوست، لک های ناشی از پیری( (Age Spots ،

کاهش الاستیسیته وقوام پوست وغیره را به همراه خواهد داشت.این علایم وعوارض فرد را مسن تر نشان داده وزیبایی وی را تحت تاثیر قرار می دهند.به همین دلیل بسیاری از تکنولوژی هایی که در پیشگیری از این فرایند موثرند با عنوان دستگاه های جوان کننده(Skin Rejuvenation ) به بازار عرضه می شوند وار این دست می توان به IPL اشاره نمود.

 

مکانیسم عمل در :Skin Rejuvenation

دید گاه اولیه ای درخصوص استفاده از روش های Non Ablative در جوانسازی وجود دارد.این دید گاه معتقد است که تخریب حرارتی که به وسیله حرارت ایجاد شده از نور در فیبرهای کلاژن اتفاق می افتد ،موجب ایجاد فرایند التهابی و به دنبال آن انقباض الیاف کلاژن می شود.

از طرفی تئوری دیگری مطرح بوده که معتقد است بخشی از انرژی نور که درپوست نفوذ می کند باعث ایجاد تبادلات شیمیایی وRadial Oxygen Singlet) )ROS در بیرون ودرون سلول ها می گردد که نهایتاً باعث از بین رفتن کلاژن های کهنه وساخت کلاژن های جدید گشته ونیز موجب تحریک فیبروبلاست ها می گردد.بدیهی است این مکانیسم می تواند در از بین بردن چروک ها و علایم وعوارض مربوط به کلاژن بافتی موثر واقع شود. شایان ذکر است میزان بالای ROS در سولل ه اثر سیتوتوکسیک دارد وباید در درمان مورد توجه قرار گیرد.

مکانیسم دیگر آن است که پس از هربار تابش طول موج های 590 الی 1200 نانومتر به پوست ،میزان (Matrix Metal Proteins)MMP تا حدود 80% در موضع تابش افزایش ومیزان (Transforming Growth factor)TGF در فیبرو بلاست ها کاهش می یابد.پس با توجه به این مکانیسم می توان با تعدد تابش به موضع  در کوچک سازی سایز اسکارها ودرمان کلوئیدها و استرچ مارک ها کمک نمود.

قابل ذکر آنکه در سیستم های E-Light با توجه به اینکه سیستم رادیوفرکانسی نیز به IPL اضافه شده است لذا تاثیر بیشتری در این امر دارد.

 

توصیه های عمومی در :Skin Rejuvenation

  • قبل از شروع درمان حتماً موضع را باید از وجود کرم های آرایشی وضد آفتاب پاک نمود، حتی تعریق وآلودگی ممکن است موجب سوختگی شود.
  • فیلتر مورد نظر(معمولاً 510 یا 560نانومتر) را بر روی هندپیس نصب نمایید.
  • موضع درمان را با به کار بردن Cooling سرد نمایید.این کار به پزشک اجازه میدهد تا بدون نگرانی از بروز عوارض جانبی چون تاول های کوچک ، توان های بالاتری را به کار برد.
  • Spot Size متناسب با موضع درمان را انتخاب ودر هندپیس نصب نمایید.
  • توان دستگاه را برحسب نوع پوست وتشخیص مشکل تنظیم کنید.هیچ وقت در مرحله اول درمان از توان های بالا  استفاده نکنیم وبه تدریج طی جلسات درمانی آینده بسته به شرایط بیمار می توان انرژی را افزایش داد.
  • هم کاربر(پزشک) وهم بیمار بایستی از عینک های محافظتی استفاده نمایند.
  • پس از چند ثانیه صبر کنید وسپس عکس العمل پوست موضع درمان را بررسی کنید.یک قرمزی کم رنگ درموضع طبیعی است ولی اگر قرمزی شدید در ناحیه ایجاد شد سریعاً باید به درمان فیزیولوژیکی مانند اسپری های ترمیمی پرداخت وتوان دستگاه را کاهش داد ونهایتاً از پماد زینک اکسید بر روی محل درمان استفاده نمود.البته مکانیسم IPL در جوانسازی ایجاد التهاب در درم است وبالطبع قرمزی والتهاب در موضع درمان از پارامترهایی است که باید ایجاد گردد.
  • معمولاً تعداد جلسات درمانی بین 3 تا 8 جلسه وفواصل آن 2الی 3هفته است.
  • در پایان درمان یک محصول خنک کننده ونرم کننده روی پوست بیمار مالیده شود وبعد از 24ساعت بیمار از یک کرم ضد چروک نیز استفاده نماید.
  • مصرف ضد آفتاب مناسب در روزهای بعد از درمان با IPL ضروری است.