استفاده از مطالب اين صفحه تنها در صورت ذكر منبع ولينك اين سايت امكانپذير مي باشد

 

IPL ورفع موی زائد:

امروزه مشکل موهای زائد (هیرسوتیسم) وچگونگی درمان آن به چالشی در میان کادر درمان تبدیل شده است. زنانی که روی صورت، گردن یا قسمت دیگری از بدن خود دارای موهای ناخواسته اند با مشکلات پزشکی واجتماعی مواجه هستند که رفع آنها اهمیت ویژه ای برای آنان دارد؛ به همین دلیل امروزه خدمات رفع موی زائد در ردیف اول خدمات کلینیک های پوست وزیبایی قرار داشته ومخاطبین فراوانی دارد.اگر روش های گوناگون Hair Removal را دزر سه گروه لیزری، غیر لیزری و IPL در نظر گرفته ومورد بررسی قرار دهیم می بینیم که لیزرها دارای موفقیت خوبی در درمان هستند لیکن خدمات آنها گران قیمت وعمل کردن به آنها نیاز به دقت وتخصص بیشتری دارد تا از خطرات احتمالی آنها پیشگیری شود.روش های غیر لیزری معمولاً دارای سرعت عمل پایین وموفقیت کمتر هستند ودر مقابل IPLها ضمن موفقیت بالا در درمان، دارای عملکردی ایمن، نتایج روشن وطولانی مدت وقیمت مناسب تر نسبت به لیزرها هستند. به همین دلیل امروزه IPLها در انجام موفق Hair Removal از جایگاه ویژه ای برخوردارند.

مکانیسم عمل IPLدر :Hair Removal

با توجه به مطالب ارائه شده در قسمت برهمکنش نور وبافت ومکانیسم عمل کلی IPLها، کروموفور هدف در پروسه Hair Removal ، ملانین موجود در ساقه مو است که با جذب بخش اعظم انرژی طول موج های 590 الی 1200 نانومتر، گرم شده وبا انتقال گرما به سلول های stem موجود در فولیکول موموجب تخریب آن می گردد. همچنین بخشی از انرژی نیز که دردرم نفوذ می کند به دلیل وجود ملانین تغلیظ شده در پیاز مو ، جذب آن    می گردد وبدین ترتیب هم افزایی ایجادشده وموجب غیر فعال سازی سلول هایی می شود که مسئول رشد مو هستند. البته موفقیت وتعداد جلسات درمان به پارامترهای متعددی همچون رنگ مو ،رنگ پوست وضخامت مو بستگی دارد .بر ین اساس موهای روشن با پوست تیره نیاز به تعداد جلسات بالای درمانی داشته ومیزان موفقیت در آنها کمتر است وبهترین کاندید برای این منظوز بیماران با پوست روشن وموهای تیره وضخیم هستند.همچنین درمان موهای ظریف نسبت به موهای درشت آسانتر است.

همانطور که در مبحث کلی IPL به آن اشاره شد به طور کلی IPLها از نظر هندپیس رد دونوع ساخته می شوند: تماسی وغیر تماسی.در نوع تماسی در حقیقت نور از طریق یک منشور به پوست منتقل می گردد.در این نوع باید موهای موضع درمان همان روز تراشیده شوند وبرای درمان ار ژل به عنوان واسط بین پوست ومنشور استفاده گردد.چون احتمال هدر رفتن انرژی در این نوع IPLکمتر است پس احتمال تخریب حرارتی پوست بیشتر بوده وبهتر است از انرژی پایین تری نسبت به دستگاه های غیر تماسی اقدام به درمان نمود.در نوع غیر تماسی درواقع فاصله ای بین فیلتر وپوست وجود دارد وفیلتر در حین درمان بسیار گرم می شود وباید از تماس فیلتر با پوست پرهیز گردد.این نوع IPL نیاز به ژل نداشته وموها باید بین 1تا2میلیمتر از پوست بیرون باشند تا بتوانند انرژی حرارتی را به فولیکول منتقل نمایند.در این روش از بیمار خواسته می شود تا چند روز قبل از درمان اقدام به تراشیدن موهای موضع درمان نماید.

توصیه های عمومی در :Hair Removal

  • قبل از شروع درمان حتماً موضع را باید از وجود کرمهای آرایشی وضد آفتاب پاک نمود، حتی تعریق وآلودگی ممکن است موجب سوختگی شود.
  • هم کاربر(پزشک) وهم بیمار بایستی از عینک های محافظتی استفاده نمایند.
  • در صورتی که دستگاه IPL ما دارای سیتم Sking Cooling داخلی نیست حتماً با استفاده از سایر روش های خنک کننده مانند Ice Pack نسبت به خنک کردن موضع اقدام نماییم.بدیهی است استفاده از سیستم Sking Cooling عوارض جانبی درمان را کاهش داده وکیفیت درمان را افزایش خواهد داد.
  • توان دستگاه را برحسب نوع پوست ورنگ موی بیمار تنظیم کنید.هیچ وقت در مرحله اول درمان از توان های بالا  استفاده نکنیم وبه تدریج طی جلسات درمانی آینده بسته به شرایط بیمار می توان انرژی را افزایش داد.
  • Spot Size متناسب با موضع درمان را انتخاب ودر هندپیس نصب نمایید.
  • فیلتر هندپیس در IPL های غیر تماسی با پوست موضع درمان تماس پیدا نکند زیرا ممکن است موجب ایجاد سوختگی وتاول شود.
  • پس از چند ثانیه صبر کنید وسپس عکس العمل پوست موضع درمان را بررسی کنید.یک قرمزی کم رنگ در موضع طبیعی است ولی اگر قرمزی شدید در ناحیه ایجاد شد سریعاً باید به درمان فیزیولوژیکی مانند اسپری ها ی ترمیمی پرداخت وتوان دستگاه را کاهش داد ونهایتاً از پماد زینک اکسید بر روی محل درمان استفاده نمود.
  • معمولاً تعداد جلسات درمانی بین 6 تا 10 جلسه وفواصل آن 4 الی 6هفته است.
  • نکته قابل توجه جدی آن است که تا به حال هیچ روشی برای رفع قطعی موهای زائد پیشنهاد نشده است و بهترین نتیجه درمانی 85-80درصد رفع مو می باشد.ضمن آن که بیمار بایستی سالانه به طور منظم تحت یک یا دوجلسه تحت درمان قرار گیرد.

توصیه ما به بیماران این است که حتماً در طول فواصل جلسات درمانی از ضد آفتاب مناسب بر روی پوست خود استفاده نمایند و حتی المقدور در مسیر مستقیم آفتاب قرار نگیرند.در ضمن در فواصل جلسات درمانی از موم یا هرروش دیگری که باعث کنده شدن موها از ریشه می گردد اجتناب نمایند.